Rodzaje druku cyfrowego
Niegdyś przez pojęcie druku rozumiano tylko odbicie obrazu z formy drukowej na podłoże drukowe, czyli papier (podłoże mogło być też inne i m.in. ze względu na jego typ można wyróżnić rodzaje druku). Obecnie drukarnie wyposażone są nie tylko w tradycyjne maszyny drukarskie, ale również komputerowe urządzenia peryferyjne, czyli drukarki, w tym drukarki cyfrowe.
Nowoczesne metody komputerowe pozwalają na dokonywanie wydruków na skalę przemysłową. Jeśli chodzi o druk cyfrowy, do jego sporządzenia nie trzeba używać fizycznego nacisku, czy to w postaci dźwigni, czy też systemu cylindrów. Materiały przeznaczone do druku są dostarczane do urządzenia drukującego w postaci danych komputerowych. Taki rodzaj zapisu pozwala na druk bezpośredni lub poprzez nośnik pośredni – w ostatnim przypadku, obraz znajdujący się na nośniku jest kasowany i zapisywany na nowo po każdym cyklu drukowania. Wspomniany obraz tworzony jest w cyfrowej maszynie drukarskiej i to bezpośrednio w miejscu, z którego rozpoczyna się druk. Druk cyfrowy pozwala na dokonywanie zmian dowolnych elementów graficznych lub tekstowych dla każdej kolejnej odbitki.
Rodzaje druku cyfrowego
Rodzaje druku cyfrowego wyodrębnia się ze względu na technologie wykorzystywane w najpopularniejszych drukarkach. Idąc tą drogą, druk cyfrowy, wykonywany na maszynach wielkoformatowych, można podzielić na:
- Druk lateksowy – do wydruków używa się barwników na bazie wody, pomija się stosowanie rozpuszczalników, które często obniżają jakość wydruku. Druku dokonuje się na tanich nośnikach, natychmiastowe wydruki są ostre i gotowe do aplikacji. Metoda idealnie odpowiada na codzienne, biurowe potrzeby.
- Druk solwentowy – druku dokonuje się przy użyciu barwników rozpuszczonych w cykloheksannolu (toksyczny alkohol o drażniącym działaniu). Przy pomocy druku solwentowego tworzy się reklamy umieszczane na zewnątrz, gdyż jest on odporny na działanie szkodliwych warunków atmosferycznych.
- Druk midsolwentowy/solwent miękki – do jego produkcji używa się pigmentów o mniejszej ilości rozpuszczalników niż w przypadku druku solwentowego.
- Druk eksolwentowy – do wydruków używa się farb posiadających w składzie kwas mlekowy. Omawiając rodzaje druku cyfrowego, eksolwentowe należy wyróżnić jako te o wyższej rozdzielczości.
- Druk pigmentowy – tworzony przy użyciu atramentów pigmentowych rozpuszczonych w wodzie wymieszanej z glikolem etylowym. Wydruki mają niską rozdzielczość ale są odporne na działanie wody i promieniowania UV.
- Druk barwnikowy – wykorzystywany barwnik rozpuszczony jest w wodzie lub w innej substancji. Druk jest bardzo tani, ale łatwo wypłukuje się z zadrukowywanych powierzchni, najczęściej wymaga foliowania.
- Druk UV – do produkcji używa się tuszy utwardzanych promieniami UV. Ceniony ze względu na wysoką trwałość koloru. Niestety ze względu na nanoszenie powierzchniowe, odporność
Jeżeli chcesz dowidzieć się więcej na temat rodzajów druku zapoznaj się ze stroną gutenberg-drukarnia.pl