Prowadzenie własnej firmy z pewnością ma wiele zalet, ale jednocześnie wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Praca na własny rachunek to z jednej strony duża niezależność, z drugiej zaś konieczność bycia w ciągłej gotowości. Przedsiębiorca zobowiązany jest do wykonania pracy, która przyniesie mu dochody, a jednocześnie do dopełnienia szeregu formalności, o których zwykli pracownicy w ogóle nie myślą. Przedsiębiorca odpowiada przez Urzędem Skarbowym i ZUS, ale nie jest w tej batalii osamotniony. Sprawy księgowe i pracownicze może w jego imieniu prowadzić zewnętrzne biuro podatkowe. Co więcej, współcześnie coraz częściej mówi się o usługach księgowych świadczonych na odległość. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne dla przedsiębiorcy i pozwalające na ogromną oszczędność czasu.
Fachowa obsługa księgowa firm
Sprawy księgowe firmy muszą być prowadzone z należytą starannością. Część przedsiębiorców próbuje to robić na własną rękę, a w tym celu korzysta z różnorodnych poradników dla osób prowadzących działalność gospodarczą i inwestuje w intuicyjny program do obsługi księgowości. Takie rozwiązania nie dla wszystkich są jednak wystarczające – wielu przedsiębiorców woli powierzyć sprawy księgowe fachowcom w tej dziedzinie. Przy tym chce, by współpraca z biurem księgowym była po prostu wygodna, bez konieczności ciągłego odwiedzania biura podatkowego.
Ci, którzy mają blisko do biura księgowego i w miarę przewidywalne godziny pracy, mogą do takiego biura zaglądać częściej. Natomiast przedsiębiorcy, którzy wybrali biuro podatkowe zlokalizowane daleko, poza tym w ciągu dnia niemal non stop są czymś zajęci, preferują księgowość na odległość.
Biuro podatkowe na odległość
Biuro podatkowe eFKa prowadzi księgowość zarówno w tradycyjnej formie, jak i nawiązuje współpracę z przedsiębiorcami, którzy prowadzą działalność w innym mieście, a nawet na co dzień przebywają poza granicami Polski. Nie trudno się domyśleć, że tacy przedsiębiorcy nie mają zbyt wielu sposobności, by móc osobiście stawić się w siedzibie biura rachunkowego. W ich sytuacji księgowość na odległość jest najlepszym wyjściem – nie tylko wygodnym, ale też korzystnym cenowo.
Ustalanie warunków takiej współpracy odbywa się po wstępnym oszacowania liczby i rodzaju dokumentów księgowych, jakie będą trafiać do siedziby biura podatkowego. Przygotowaną umowę przedsiębiorca otrzymuje pocztą elektroniczną, po czym zapoznaje się z nią i składa podpisy na dwóch egzemplarzach. Po otrzymaniu podpisanych dokumentów, biuro podatkowe jeden z nich zatrzymuje u siebie, drugi również podpisuje i odsyła do przedsiębiorcy.
Odbiór dokumentów księgowych
W trakcie współpracy nie ma konieczności osobistego przekazywania dokumentów księgowych do biura rachunkowego. Część z nich może mieć postać dokumentów elektronicznych (skany, pliki PDF), inne można przekazać za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Niekiedy też to biuro rachunkowe w ustalonym dniu miesiąca wysyła kuriera po dokumenty księgowe.