Schody wewnętrzne można podzielić na kilka kategorii, biorąc pod uwagę materiał, z jakiego zostały wykonane, konstrukcję i kształt oraz zastosowanie. Jeśli chodzi o to ostatnie, możemy wyróżnić schody strychowe, zapewniające dostęp do pomieszczeń nad stropem, schody młynarskie, odpowiednie do połączenia z antresolą i szereg innych rozwiązań stosowanych we wnętrzach mieszkalnych. A jakie rodzaje schodów wyróżniamy ze względu na kształt schodów i kierunek biegu stopni?
Schody spiralne, proste, zabiegowe i wachlarzowe
Teoretycznie omówienie budowy schodów to żadna filozofia. Tak, ale pod warunkiem, że mamy na myśli schody w tradycyjnej formie, czyli proste, równo pnące się ku górze, ze stopniami identycznej wielkości. Ale nie wszystkie schody wyglądają właśnie w ten sposób. Schody mogą przyjmować różne kształty a wędrówka ku górze nie zawsze przebiega w linii prostej.
Najprostszą budowę mają schody młynarskie. Do ich wykonania wykorzystuje się stosunkowo niewiele materiału, bo nie są to schody na całej długości przytwierdzone do posadzki. Stopnie unoszą się w powietrzu, a schody łączą z podłogą jedynie w dolnej części. Do tego nie posiadają podstopnic. Konstrukcja jest bardzo lekka, wręcz minimalistyczna. Jeśli jednak chcemy mieć w domu schody bardziej stabilne, z podstopnicami, zabudowane aż do podłogi, możemy pokusić się o jednobiegowe schody z żelbetonu. Jednobiegowe, czyli takie, które nie skręcają w żadnym kierunku.
Czasem konieczne jest wykonanie choćby jednego zabiegu, albo spocznika w połowie schodów, po którym stopnie całkowicie zmieniają bieg na kierunek przeciwny. Takie rozwiązanie spotykamy w blokach mieszkalnych, gdzie pomiędzy jednym a drugim piętrem (na półpiętrze) schody całkowicie zmieniają kierunek.
Schody mogą być również wielobiegowe, zwłaszcza w ciasnych klatach schodowych domów jednorodzinnych. Takie schody nie są szczególnie wygodne, gdyż zdarza się, że stopnie różnią się szerokością, poza tym od wewnętrznej strony są bardzo wąskie, przez co łatwo o upadek. Czasem jednak innego rozwiązania zastosować się po prostu nie da.
Schody wachlarzowe to konstrukcje rzadko spotykane w domach mieszkalnych, chyba że mowa o okazałych rezydencjach z przestronnym holem, gdzie rzeczywiście jest miejsce na budowę takich schodów. Bieg takich schodów przebiega po łuku, łagodnie schodząc w dół.
Ostatni rodzaj, czyli schody spiralne, to konstrukcje na planie koła. Schody pną się ku górze niczym sprężyna, nieustannie skręcając w jednym kierunku. Takie schody zajmują niewiele miejsca, a ich konstrukcja, wzbogacona o ciekawą balustradę, ma wiele walorów estetycznych.
Schody kręcone do małych pomieszczeń
Chcąc postawić schody kręcone, nie potrzebujemy wiele miejsca. Właściwie tylko tyle, ile wynosi średnica całych schodów. To sprawia, że schody spiralne są świetnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Warto również wspomnieć o lekkości konstrukcji. Schody kręcone mają prostą budowę – wyróżniamy słup, balustradę i osadzone pomiędzy tymi elementami stopnie. Schody okrągłe nie utrudniają cyrkulacji powietrza i nie zasłaniają wszystkiego, co znajduje się tuż za nimi. Poza tym są na tyle efektowne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Świetnie odwracają uwagę od ciasnoty pomieszczenia.