Ceny energii elektrycznej utrzymują się na wysokim poziomie. Jednocześnie w gospodarstwach domowych przybywa sprzętów wymagających podłączenia do gniazda elektrycznego. Konieczne jest zatem szukanie rozwiązań, dzięki którym prąd produkowany będzie niższym kosztem, a energia spożytkowana w lepszy sposób. Pierwszym krokiem jest budowa domów zużywających jak najmniej energii. Drzwi i okna montowane w budynkach energooszczędnych muszą spełniać określone wymogi.
Czym jest dom energooszczędny?
Dom jednorodzinny zaprojektowany i wykonany w taki sposób, by jego eksploatowanie wiązało się z jak najniższym zużyciem energii, to dom energooszczędny. Ogrzewanie, chłodzenie, wentylacja i inne procesy zachodzące wewnątrz budynku, powinny być realizowane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i przy wsparciu systemów zarządzania energią. Oczywiście obok tego bardzo ważne jest, by wnętrze domu było odpowiednio izolowane od otoczenia. Dobra izolacja termiczna to podstawa.
Korzystając z domu energooszczędnego, możemy spodziewać się niższych rachunków za prąd i ogrzewanie. Ponadto budynek zapewnia mieszkańcom komfort cieplny i to nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok. Zastosowane rozwiązania pozwalają na utrzymanie optymalnej temperatury niezależnie od tego, czy na zewnątrz utrzymuje się silny mróz, czy też dający się we znaki upał. Dom energooszczędny to synonim budownictwa zrównoważonego, nowoczesnego. Taki budynek łączy funkcjonalność z troską o środowisko naturalne.
Izolacja termiczna w domu energooszczędnym
Dom energooszczędny powstaje z materiałów o wysokich właściwościach termoizolacyjnych. Dotyczy to zarówno materiałów wykorzystywanych na budowę ścian, jak i na wykonanie dachu, czy podłóg. Oczywiście obok tego bardzo ważne jest, by w występujących otworach drzwiowych i okiennych zamontować szczelne drzwi i okna. Jeśli chodzi o drzwi wejściowe, musi to być produkt o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Drzwi wejściowe do domu energooszczędnego
Niski współczynnik przenikalności ciepła to kluczowe kryterium, jeśli chodzi o wybór drzwi do budynku energooszczędnego. Natomiast nie jest powiedziane, że drzwi wejściowe muszą być wykonane z drewna, metalu, czy PCV. Znacznie ważniejsze jest to, co znajduje się wewnątrz drzwi. Odpowiednie wypełnienie skutecznie izoluje i minimalizuje straty ciepła. Najlepiej, jeśli jest to wypełnienie warstwowe. Nowoczesne drzwi wejściowe powinny być wyposażone w potrójne uszczelnienia, próg termiczny i system wielopunktowego ryglowania. Oczywiście bardzo istotne, by drzwi były przy tym bezpieczne i nie pozwalały na łatwe otarcie przez osoby niepowołane.
Drzwi w domu energooszczędnym – czy estetyka ma znaczenie?
Domy energooszczędne to stosunkowo nowy wynalazek, dlatego bryły takich budynków zazwyczaj nawiązują do nowoczesnego stylu w budownictwie. Dom energooszczędny najczęściej ma zwartą formę, pozbawiony jest zbędnych elementów konstrukcyjnych i dekoracyjnych. Budynek posiada duże przeszklenia od strony południowej, co pozwala na maksymalne wykorzystanie światła słonecznego i zmniejsza zapotrzebowanie na oświetlenie sztuczne.
Do takiego budynku pasują drzwi o nowoczesnym wzornictwie. Wykorzystanie klasycznych modeli nie będzie może stylistyczną pomyłką, jednak energooszczędny dom znacznie lepiej wygląda, gdy wszelkie detale są spójne. Drzwi wejściowe są wizytówką domu, a ich wygląd znacząco wpływa na postrzeganie całego budynku.