Kominek to wydajne źródło ciepła, a jednocześnie bardzo istotny element dekoracyjny. Aby jego działanie było efektywne i bezpieczne, niezbędna jest odpowiednia troska o wkład kominkowy. Jak prawidłowo dbać o wkłady kominkowe, by służyły przez wiele lat? Warto znać zalecenia, jakie przygotował producent wkładów kominkowych.
Konserwacja wkładów kominkowych podstawą bezpiecznego użytkowania
Wkład kominkowy jest sercem nowoczesnego kominka. To on odpowiada za efektywne spalanie drewna, rozprowadzanie ciepła oraz bezpieczeństwo użytkowania. Niewłaściwa eksploatacja lub zaniedbanie regularnych przeglądów mogą prowadzić do poważnych usterek, spadku sprawności cieplnej, a nawet zagrożenia pożarem.
Profesjonalny producent wkładów kominkowych oferuje gwarancję na swoje produkty. Warto jednak pamiętać, że warunkiem utrzymania gwarancji jest przestrzeganie zaleceń dotyczących użytkowania i pielęgnacji. Troszcząc się o kominek wybudowany na bazie wkładu kominkowego, inwestujemy w długowieczność urządzenia i dbamy o bezpieczeństwo domowników.
Jak dbać o kominek?
Regularne czyszczenie wkładu kominkowego
Podstawowym obowiązkiem każdego użytkownika kominka jest czyszczenie paleniska oraz szyby wkładu kominkowego. Osady ze spalanego drewna, sadza i popiół mogą ograniczać przepływ powietrza i obniżać efektywność spalania, dlatego należy je usuwać. Do tego celu służą dedykowane środki chemiczne.
Przeglądy przewodów kominowych
Każdy kominek na bazie wkładu kominkowego musi być poddawany regularnemu przeglądowi kominiarskiemu. Nagromadzenie sadzy w przewodach może prowadzić do pożaru sadzy. Ponadto znacząco pogarsza jakość spalania i zwiększa ryzyko wydostawania się dymu do pomieszczenia. Przegląd instalacji kominowej powinien być wykonywany minimum raz w roku, a jeśli urządzenie użytkowane jest w sposób intensywny, przeglądów musi być więcej. Wkłady kominkowe spełnią swoje zadanie, jeśli będą połączone z poprawnie wykonaną, szczelną i niezanieczyszczoną instalacją kominową.
Dobrej jakości drewno kominkowe
Rodzaj używanego drewna ma ogromne znaczenie dla trwałości wkładu kominkowego. Mokre lub zanieczyszczone drewno powoduje nadmierne dymienie, powstawanie smoły i szybsze zużycie elementów paleniska. W kominku należy palić drewnem suchym, zdrowym, wolnym od pleśni i zabrudzeń. Drewno powinno być sezonowane minimum przez rok. Ponadto ważny jest gatunek drewna. Do palenia w kominku nadaje się wyłącznie drewno drzew liściastych.
Systematyczne sprawdzanie stanu uszczelek
Uszczelki drzwi kominka i inne elementy ruchome z czasem tracą elastyczność i mogą powodować nieszczelność wkładu. To z kolei obniża wydajność spalania i może być niebezpieczne. Dlatego co jakiś czas należy sprawdzić stan uszczelek, a w razie potrzeby, dokonać wymiany na nowe.