Na komfort użytkowania domu jednorodzinnego wpływa wiele czynników. Istotny jest układ pomieszczeń, usytuowanie wejścia do budynku i klatki schodowej, poprawne rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i punktów hydraulicznych, ale również właściwy dobór metody ogrzewania. Jeśli w budynku utrzymuje się zbyt niska temperatura, a korzystanie z kotła jest kłopotliwe, trudno uznać taki budynek za komfortowy. Zatem czym ogrzewać dom, by było to ekonomiczne, wygodne i nie prowadziło do powstawania szkodliwego smogu?
Wybór metody ogrzewania
Metodę ogrzewania domu jednorodzinnego należy wybrać już na etapie projektowania budynku. Musimy określić czy i gdzie znajdzie się kotłownia, jak zostaną poprowadzone przewody hydrauliczne, czy pod posadzkami zostanie zainstalowane ogrzewanie podłogowe itd. Jeśli decyzje zostaną podjęte na początku, dobrze przemyślane i skonsultowane z fachowcami, unikniemy kosztownych remontów w przyszłości. Oczywiście zmiany metody ogrzewania można (a niekiedy wręcz trzeba) dokonać również w użytkowanym od wielu lat budynku, ale jest to proces praco- i czasochłonny, a do tego kosztowny.
Czym się kierować przy wyborze metody ogrzewania? Na pewno istotna jest wielkość budynku, a szczególnie wielkość powierzchni użytkowej. Nie bez znaczenia jest fakt, czy mówimy o budynku parterowym, czy domu piętrowym. Istotne jest również to, jak kształtuje się nasz budżet, jak dużą wagę przywiązujemy do kwestii ekologii, ile mamy miejsca na składowanie opału, a także to, czy dom przez większość dnia stoi pusty, czy może jest ktoś, kto spędza w nim większość czasu.
Czym ogrzewać dom? Rozwiązania dostępne na rynku
Na polskim rynku dostępnych jest wiele metod ogrzewania budynków jednorodzinnych. Część z nich polega na spalaniu paliw stałych, paliw w postaci płynnej lub gazowej, inne koncentrują się na odnawialnych źródłach energii, korzystają z energii słonecznej albo pochodzącej z wody lub gruntu (pompy ciepła).
W domach jednorodzinnych, które nie zostały podłączone do gazociągu miejskiego, największą popularnością wciąż cieszą się kotły na paliwa stałe. Obok tego wykorzystuje się kotły olejowe i gaz płynny LPG.
Czym ogrzewać dom? Kotły na paliwo stałe
Tradycyjny kocioł grzewczy umożliwia spalanie węgla, drewna, miału i właściwie wszystkiego, co zostanie umieszczone w palenisku. Niektórzy uważają to za zaletę tego rozwiązania, inni za największą wadą kopciuchów, w których wiele osób bez trudu wypala śmieci – papiery, gumy, tworzywa sztuczne. Z powodu tego, że spalanie węgla kamiennego nie ma nic wspólnego z ekologicznym podejściem, nie jest też zbyt komfortowe, tradycyjne piece węglowe wypierane są przez kotły na ekogroszek i piece na pellet. Zwłaszcza te ostatnie zdobyły w ostatnim czasie ogromną popularność. Pellet jest paliwem wysokokalorycznym, czystym, łatwym w transporcie i przechowywaniu, a jego spalanie nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. To świetna metoda ogrzewania budynków jednorodzinnych.