Popularność pelletu cały czas rośnie. Coraz więcej osób wyraża zainteresowanie instalacjami c.o. napędzanymi wodą ogrzewaną kotłami na biomasę (pellet, jako paliwo pochodzenia naturalnego, zalicza się do biomasy). Korzystanie z kotłów na biomasę jest bardzo wygodne, ponieważ pracują przez długi czas niemal bezobsługowo. Od czasu do czasu należy jednak uzupełnić ilość paliwa, a także opróżnić popielnik. Jeśli chodzi o ilość paliwa wystarczającą na cały sezon grzewczy, wielość ta uzależniona jest od wielu czynników. Zwykle są to jednak spore ilości, dlatego przed sezonem grzewczym wzrasta zainteresowanie tematem hurtowa sprzedaż pelletu.
Najlepszy czas na zakup pelletu
Przygotowania do sezonu grzewczego warto rozpocząć z wyprzedzeniem. Konieczne jest sprawdzenie instalacji grzewczej i przewodów kominowych, a także zgromadzenie odpowiedniej ilości opału. Jeśli chodzi o pellet, może on być przechowywany przez bardzo długi czas, ponieważ pakuje się go w szczelne worki, które dobrze znoszą zmienne warunki. Mimo to producenci pelletu sugerują, by opał przechowywać w suchych pomieszczeniach.
Składowanie, przenoszenie pelletu, ale i opróżnianie worków jest bardzo wygodne z uwagi na ich rozmiary i wagę. Standardowo pellet pakuje się w worki o wadze 15 kg. Większość producentów sprzedaje pojedyncze worki, ale także całe palety. Na jednej palecie mieści się zwykle 65 worków, czyli 975 kg granulatu. Hurtowa sprzedaż pelletu (sprawdź ofertę na pellet-tarskol.com) cieszy się dużym zainteresowaniem z uwagi na atrakcyjne ceny. Zwykle poprzedza ją jednak zakup pojedynczych worków, dzięki którym możliwe jest przetestowanie opału. Nie trudno zauważyć, że jeśli zamierzamy testować pellet od kilku producentów, będzie to proces czasochłonny, dlatego najlepszy czas na zakup pelletu przypada na miesiące letnie.
Hurtowa sprzedaż pelletu a jakość paliwa
O jakości pelletu najlepiej przekonać się naocznie, dlatego producentów tego paliwa nie dziwi fakt, że wielu klientów zamawia pojedyncze worki. Oczywiście firmy te namawiają do zakupu większych ilości opału, starając się jak najdokładniej opisać swoje produkty, jak i cały proces produkcyjny, a także oferując atrakcyjne ceny. Mimo to część klientów chce najpierw sprawdzić, jak spala się pellet pochodzący od danego producenta.
Dobrej jakości pellet pachnie drewnem. Ma jednolitą barwę i strukturę, równą wielkość, ponadto nie kruszy się zbyt łatwo, dzięki czemu w workach widoczna jest niewielka ilość popiołu. Jeżeli wygląd granulatu wzbudza nasze obawy, istnieje możliwość, że producent użył zanieczyszczonego surowca albo zastosował dodatki w postaci materiałów drewnopodobnych lub lepiszczy.
Jeśli chodzi o spalanie dobrej jakości pelletu, proces ten powinien odbywać się bez komplikacji, bowiem dobre paliwo nie spieka się i nie zapycha podajnika. W powietrzu unosi się woń drewna, nie ma mowy o nieprzyjemnym zapachu i zanieczyszczeniach. Dobrej jakości pellet pali się równo i długo, a pomieszczenia w krótkim czasie ogrzewają się do żądanej temperatury.