Wykańczające nowe mieszkanie bez wątpienia staniemy przed wyborem drzwi wewnętrznych. Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przyjdzie nam wybierać pomiędzy drzwiami przylgowymi i bezprzylgowymi. Jednak czy wiemy jakie różnice zachodzą pomiędzy tego rodzaju drzwiami? Czy wybór jednych lub drugich powinien z czegoś wynikać? Czym realnie różnią się od siebie drzwi przylgowe i bezprzylgowe? Zobaczmy, jakie rozwiązania proponuje producent drzwi DRE.
Klasyczna propozycja – drzwi przylgowe
Drzwi wewnętrzne przylgowe to klasyczne rozwiązanie. Poznamy tego rodzaju skrzydła jest stosunkowo proste. Drzwi przylgowe charakteryzują się charakterystycznym wcięciem, które po zamknięciu drzwi nachodzi na ościeżnicę. Jest to wyraźny frez, który powoduje, że tylko część skrzydła drzwiowego chowa się w ościeżnicy. Wspomniany frez jest więc elementem przylegającym do futryny.
To nie jedyna właściwość, która charakteryzuje tego rodzaju drzwi wewnętrzne. W tego typu rozwiązaniu widoczne pozostają także zawiasy. To istotne pod kątem tego, jaka stylistyka będzie dominować we wnętrzu mieszkania. Przylgowe drzwi lepiej sprawdzą się w klasycznych aranżacjach.
Minimalizm i nowoczesność – drzwi bezprzylgowe
Wydawałoby się, że drzwi bezprzylgowe to zupełna nowość, którą zaproponowano stosunkowo niedawno. Jest w tym kropla prawdy, bo rzeczywiście rynek drzwi wewnętrznych dopiero kilka lat temu poszerzył się o drzwi bezprzylgowe, jednak to rozwiązanie istniało już ponad 100 lat temu, kiedy powstawał nurt Bauhausu. Minimalistyczny ruch aranżacyjny wymógł na rynku wprowadzenie maksymalnie prostych form.
W bezprzylgowych skrzydłach drzwiowych udało się wyeliminować wspominany już felc, który jest charakterystyczny dla drzwi przylgowych. Skrzydło w przypadku tego rodzaju modeli w całości chowa się w ościeżnicy, co pozwala uzyskać jedną płaszczyznę po zamknięciu drzwi. Idealny efekt udaje się uzyskać przy zastosowaniu wysokiej jakości zawiasów, które są ukryte, niewidoczne. Drzwi DRE mają zastosowane zawiasy 3D, które pozwalają regulować drzwi w trzech płaszczyznach, przód-tył, góra-dół, lewa-prawa.
Wracając do samych zawiasów, to po zamknięciu drzwi pozostają one zupełnie niewidoczne. Nawet po otwarciu pozostają nieco ukryte. Monolityczna forma skrzydła drzwiowego, licującego z ościeżnicą, to doskonałe rozwiązanie projektowe, które świetnie uzupełni minimalistyczne przestrzenie.
Przylgowe czy bezprzylgowe? Jakie będą najlepsze?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Modele bezprzylgowe świetnie odnajdą się we wnętrzach utrzymanych w minimalistycznym duchu, jednak niemniej efektownie będą się prezentować w stylach skandynawskim czy hygge, gdzie prostota i funkcjonalność są wyjątkowo cenne. Wszelkie nowoczesne aranżacje też będą doskonałą przestrzenią dla drzwi bezprzylgowych. Te klasyczne przestrzenie, może nawet eklektyczne mogą stać się miejscem, w którym zastosujemy drzwi przylgowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by nieco pomieszać stylistyki, co pozwoli nadać wnętrzom nieco więcej charakteru.