Kamień to szeroko stosowany materiał budowlany. Używa się go do wnoszenia budynków, wykańczania ich wnętrz oraz wykonywania płyt nagrobkowych. To materiał twardy, solidny, a więc jego obróbka wymaga użycia odpowiednich narzędzi, które pozwolą mu nadać odpowiedni kształt, wygładzić go, wypolerować itp. Stworzonymi do tego celu urządzeniami są ściernice. Dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się o nich nieco więcej i poznać ich rodzaje przygotowaliśmy ten artykuł.
Podstawowe rodzaje ściernic
Ściernice to nic innego jak urządzenia/produkty, przy pomocy których można nadać powierzchni odpowiednią chropowatość. Składają się z ziaren ściernych np. korundu, węglika krzemu, diamentu, azoteku boru oraz spoiwa, czyli nośnika tegoż materiału ściernego. Do ich produkcji używa się spoiw: ceramicznego, gumowego, bakelitowego, mineralnego, silikatowego, magnezytowego, szelakowego i proszków ściernych. Jeżeli zaś chodzi o materiały ścierne to dzieli się je na naturalne, do których należą diament, szmergiel, korund, kwarc i krzemień oraz sztuczne, czyli takie jak: elektrokorund zwykły lub półszklany, węglik krzemu, sztuczny diament, borazon i węglik boru.
Ściernice tworzy się poprzez nałożenie na materiał podłożowy, o konkretnej gramaturze i elastyczności, ziarna połączonego ze spoiwem. Mogą mieć różną formę, począwszy od pilników i segmentów ściernych, poprzez pasty ścierne aż na papierkach, siatkach i płótnach kończąc. Warto dodać, że dzieli się je również na twarde i miękkie. Tych pierwszych używa się do szlifowania profilowego, zgrubnego oraz na mokro. Miękkie natomiast służą do szlifowania powierzchni dużych, przerywanych lub takich, które nie mogą osiągnąć zbyt wysokiej temperatury. Ponadto, ogólnie można powiedzieć, że ściernicami twardymi należy obrabiać powierzchnie miękkie, natomiast tymi o wysokim stopniu miękkości, materiały twarde. Wysokiej jakości ściernice można kupić m.in. na stronie krzemex.pl. Wybór jest spory, więc zainteresowani kupnem na pewno znajdą odpowiednie dla siebie produkty.
Najważniejsze informacje dotyczące ściernic
- O tym, czym są ściernice i jakie wyróżnia się ich rodzaje już napisaliśmy, więc teraz przyszedł czas na podanie najważniejszych informacji dotyczących tych produktów. Warto się z nimi zapoznać i zapamiętać je, bo mogą się przydać w przyszłości.
- Najpopularniejszym rodzajem ziarna ściernego jest elektrokorund, który służy do obróbki drewna, metali kolorowych oraz stali.
- Ściernice z ziarnem węglika krzemu służą do obróbki szkła, kamienia, lakieru oraz tworzyw sztucznych.
- Grubość ziaren w materiałach ściernych określa się przy pomocy numerów. Im jest on wyższy, tym materiał ścierny jest drobniejszy.
- Wielkość ziaren dobiera się zwracając uwagę na rodzaj obróbki, któremu będzie się poddawać materiał oraz poziom gładkości powierzchni, jaki chcemy uzyskać.
- Najczęściej obróbkę materiału rozpoczyna się od stosowania ściernic o większych ziarnach i stopniowo przechodzi się do tych o wyższej granulacji.
- Średnicę ściernicy należy dobrać do rodzaju używanej szlifierki, przy czym w miarę możliwości należy wybierać te większe, ponieważ są wydajniejsze i ekonomiczniejsze.
- Struktura ściernicy to parametr określający objętościowy udział ziarna w całej ściernicy. Wyższy numer oznacza mniejszą zawartość ziarna.
- Aby zachować ściernice, zwłaszcza te, w których pojawia się spoiwo ceramiczne, w odpowiednio dobrym stanie trzeba je przechowywać w temperaturze nie niższej niż 4oC oraz pomieszczeniu, w którym wilgotność powietrza nie przekracza 70%.
- Sprawdzenie dźwięku ściernicy, świadczące o jej dobrym stanie technicznym i braku uszkodzeń powinno poprzedzać każde zamontowanie jej na wrzecionie szlifierki. Oczywiście dźwięk czysty oznacza, że materiał nie posiada żadnych pęknięć.
- Zakazane jest stosowanie ściernic, na których powierzchni obecne są mikropęknięcia.
- Każdą ściernicę przed użyciem powinno się wyważyć.
- Szlifowanie powierzchni przebiegnie sprawnie i bezproblemowo, jeżeli nada się ściernicy odpowiedni kształt w warstwie roboczej (obciąganie).
- Uzyskanie pożądanego efektu uzależnione jest od właściwego doboru prędkości szlifowania.