Tarcica to materiał na szeroką skalę wykorzystywany w budownictwie, meblarstwie i wielu dziedzinach pokrewnych. Tarcicę wytwarza się z drewna różnych gatunków, ponieważ różne są potrzeby klientów zaopatrujących się na tartakach. Poszczególne gatunki drzew różnią się twardością, wytrzymałością, łatwością obróbki, podatnością na klejenie, kolorystyką. Czynników, którymi różni się tarcica sosnowa od dębowej czy jesionowej jest wiele. Jeśli wybieramy drewno do konkretnych zastosowań, powinniśmy przemyśleć, czego od takiego drewna oczekujemy.
Rodzaj inwestycji a gatunek drewna
Na pytanie „z jakiego drewna tarcicę wybrać?”, nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, jeśli nie wiemy, do czego tarcica ma zostać wykorzystana. Wybór drewna jest uzależniony od wielu czynników. Dopiero jeśli wiemy, jakiego rodzaju inwestycja ma zostać zrealizowana, jaką konstrukcję będziemy tworzyć, możemy wybrać najlepszy dla niej gatunek drewna.
Na rynku dostępne są rodzaje tarcicy o różnych parametrach. Deski powstałe w wyniku przetarcia drewna mogą mieć różne wymiary, mogą być obrzynane ze wszystkich stron, albo tylko dwóch. Przykładowo masywnych, ciężkich desek potrzebujemy w czasie budowy, natomiast mniejsze deseczki sprawdzą się jako materiał wykończeniowy. Deski zazwyczaj mają grubość 19, 22, 25, 28, 32 i 50 mm. Oczywiście na życzenie klienta tarcica z tartaku może mieć inne wymiary. Dobry tartak zawsze stara się sprostać oczekiwaniom swoich klientów.
Z jakich rodzajów drewna pozyskuje się tarcicę?
W procesie powstawania tarcicy wykorzystuje się drewno dębowe, sosnowe, bukowe, jesionowe, akacjowe, orzechowe, brzozowe, świerkowe i modrzewiowe. Przykładowo drewno dębowe jest ciężkie i twarde, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością na rozciąganie. Drewno akacjowe jest giętkie i elastyczne, ale sprawia problemy w obróbce. Tarcica brzozowa ma przeciętne parametry wytrzymałościowe, łatwo poddaje się obróbce, szlifuje, poleruje i klei. Tarcicę świerkową wyróżnią piękny wygląd, poza tym drewno świerkowe ma korzystne parametry wytrzymałościowe. Jednak zdecydowanie najpopularniejszych produktem tartacznym jest tarcica sosnowa.
Sucha tarcica sosnowa to drewno cenione z wielu powodów. Przede wszystkim jest łatwo dostępne. Sosna to najpopularniejszy gatunek drewna iglastego w naszym kraju, dlatego można ją nabyć w bardzo atrakcyjnych cenach. Sosna ma dobre parametry wytrzymałościowe, a przy tym jest dość lekka i łatwa w obróbce. Ma ładny, jasny kolor i charakterystyczne usłojenie. Śmiało może być wykorzystywana jako materiał konstrukcyjny, budowlany, meblarski i wykończeniowy.
Tarcica iglasta i liściasta – zastosowania
Tarcica sosnowa nadaje się do wielu różnych zastosowań, choć faktem jest, że surowiec pozyskiwany z iglaków najczęściej służy do tworzenia elementów konstrukcyjnych, stolarki i podłóg. Z kolei tarcica liściasta, przede wszystkim dębowa, bukowa i brzozowa przeważnie wykorzystywana jest w meblarstwie. Oczywiście ostateczne przeznaczenie drewna uzależnione jest od jego parametrów wytrzymałościowych, a w niektórych sytuacjach także od jego wyglądu. Właśnie z tego powodu dużym uznaniem cieszą się również egzotyczne gatunki drewna.