W 2021 roku jest wiele możliwości ubiegania się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Wiele zależy tutaj od branży i możliwości finansowych osoby, która ubiega się o dotacje (w większości przypadków konieczne jest wniesienie wkładu własnego). Niemniej każda osoba zainteresowana otwarciem własnego biznesu, powinna znaleźć coś dla siebie. Dotacja na rozpoczęcie działalności 2021 może pochodzić z unijnego budżetu, budżetu państwowego, może być też formą pożyczki oferowaną przez różnorodne instytucje.
Własna działalność w 2021 roku a pandemia
W 2020 roku wielu przedsiębiorców borykało się z poważnymi problemami finansowymi spowodowanymi zamrożeniem gospodarki, które było konsekwencją szerzącej się pandemii
COVID-19. Koronawirus był wielkim wstrząsem dla gospodarki europejskiej i światowej. Mimo że obecnie w jakimś stopniu przyzwyczailiśmy się do sytuacji, a poszczególne kraje nie decydują się na wprowadzenie całkowitego lockdownu, wielu przedsiębiorców wciąż odczuwa skutki pandemii. Niektóre firmy pozyskują znacznie niższe dochody, a są i takie, które dochodów nie mają niemal wcale. Czy rozpoczynanie nowej działalności w takich warunkach jest rozsądnym posunięciem? Ryzyko niepowodzenia jest na pewno większe niż przed pandemią, zwłaszcza w branżach związanych z gastronomią, rekreacją czy rozrywką. Ale są takie branże, które radzą sobie całkiem dobrze pomimo trwającej pandemii.
Dotacja na rozpoczęcie działalności – skąd informacje?
Skąd pozyskać informacje na temat możliwych form dofinansowania nowego biznesu? Warto prześledzić strony internetowe dotyczące tych zagadnień, ze szczególnym uwzględnieniem stron prowadzonych przez zaufane podmioty – instytucje rządowe, czy choćby biura księgowe. Księgowi mają dużą wiedzę na temat dotacji na rozpoczęcie działalności, udzielają wsparcia podczas składania wniosków o dofinansowanie, jak i pomagają w dopełnieniu wszelkich procedur związanych z otwarciem nowego biznesu. Działalność gospodarcza może być prowadzona przez osobę, która nie ma wiedzy w dziedzinie księgowości, zwykle nie są też wymagane kwalifikacje w dziedzinie, w której zamierza działać.
Dotacja na rozpoczęcie działalności 2021 – jak pozyskać z urzędu pracy?
Jedną z najpopularniejszych form dofinansowania dla nowych przedsiębiorców jest dotacja przyznawana przez urząd pracy. Urzędy cały czas przyjmują wnioski o założenie firmy. Wniosek w urzędzie pracy może złożyć osoba bezrobotna, a program realizowany jest ze środków Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii. Osoby ubiegające się o dotacje w ubiegłym roku mogły pozyskać nawet 31191 zł bezzwrotnej pomocy. W tym roku sumy również będą spore, ale żeby zdobyć dotację, bezrobotny musi w lokalnym urzędzie pracy złożyć nie tylko sam wniosek, ale również biznesplan i wykaz, na co chce przeznaczyć pozyskane środki.
O dotacje na nowy biznes mogą starać się nie tylko osoby bezrobotne, ale i studenci oraz świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych. Dla nich przygotowano program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Z kolei osoby z pomysłem na biznes w sektorze IT mogą skorzystać z programu „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej”.