Początek roku to czas podsumowań i rozliczeń. Rozliczenia mogą przyjmować różną formę, ale dla wielu osób szczególnie istotne są rozliczenia podatkowe, które umożliwiają skorzystanie z ulg podatkowych i odzyskanie nadpłaconego podatku. Termin na złożenie zeznania podatkowego upływa 30 kwietnia. Co zrobić, jeśli z jakieś powodu zapomnieliśmy o rozliczeniu podatku i spóźniliśmy się ze złożeniem zeznania?
Przypomnienia o konieczności rozliczenia podatku
Już pod koniec stycznia możemy natknąć się w sieci na szereg reklam i komunikatów, które przypominają o konieczności rozliczenia podatku i zachęcają do dokonania tej czynności za pośrednictwem Internetu. O zeznaniach podatkowych mówi się też w programach telewizyjnych, choćby w tzw. telewizji śniadaniowej, a także w różnego typu audycjach radiowych. Skoro różnorakie media ciągle przypominają o rozliczeniach, jak to możliwe, że wciąż wiele osób wciąż o tych rozliczeniach zapomina?
Aby ułatwić proces rozliczania podatku i pójść na rękę zapominalskim, dziś to urząd wyręcza podatników i sporządza zeznania. Nie dla wszystkich jest to jednak wystarczające rozwiązanie, gdyż nadal część podatników musi rozliczyć się samodzielnie, np. wtedy, gdy chce to zrobić wspólnie z małżonkiem lub skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. W takim wypadku należy złożyć własne zeznanie – jeśli nie zrobimy tego do 30 kwietnia, urząd uzna, że akceptujemy przygotowane przez niego zeznanie.
Co, jeśli po tym terminie przypomnimy sobie, że jednak chcielibyśmy dokonać zmian? Jak może pomóc biuro podatkowe Bielsko?
Biuro podatkowe Bielsko o konsekwencjach spóźnienia z PITem
Złożenie deklaracji po terminie wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Urząd Skarbowy może wszcząć postępowanie skarbowe, a w efekcie nałożyć na podatnika karę finansową. Jeśli chodzi o wysokość kary, wiele zależy od tego, jak duże jest spóźnienie i ile podatnik jest winien urzędowi skarbowemu. Wysokość kary zwykle waha się w granicach od jednej dziesiątej aż po dwukrotność aktualnej stawki wygrodzenia minimalnego (w przypadku wykroczenia). W przypadku przestępstwa podatkowego kara może być znacznie wyższa. Oczywiście podatnik płaci również odsetki za zwłokę w rozliczeniu.
Czy można uniknąć kary za spóźnienie z PITem?
Podatnik, który chce uniknąć kary, powinien złożyć do US pismo, w którym poinformuje o niedopełnieniu obowiązku podatkowego i opisze okoliczności, które się do tego przyczyniły. Oczywiście należy też jak najszybciej złożyć deklarację podatkową – najlepiej obydwa dokumenty jednocześnie. W sporządzeniu zeznania podatkowego i wystosowaniu tzw. czynnego żalu pomoże biuro podatkowe Bielsko, które świadczy usługi księgowe dla osób indywidualnych i przedsiębiorstw. Pamiętajmy jednak, by zgłosić się do biura podatkowego jak najwcześniej – zanim fiskus udokumentuje fakt, że nie złożyliśmy deklaracji w terminie. Po wszczęciu postępowania skarbowego tzw. czynny żal nie ma mocy prawnej.