Wielka Brytania zdecydowała o opuszczeniu Unii Europejskiej, ale wciąż znajduje się w okresie przejściowym, co oznacza, że dotychczasowe zasady współpracy z państwami członkowskimi UE nie uległy zmianie. Kierowcy zawodowi, którzy zdobyli uprawnienia do kierowania pojazdami ciężarowymi w Polsce, bez przeszkód mogą z nich korzystać na terenie Wielkiej Brytanii. Oczywiście nie chodzi jedynie o to, by mogli przemieszczać się po Anglii, będąc zatrudnionymi w Polsce, ale także o to, by mogli otworzyć na Wyspach własną działalność.
Praca kierowcy w UK – zagraniczny pracodawca czy własna firma?
Dopuszczalne formy wykonywania zawodu kierowcy na terenie Wielkiej Brytanii nie mają nic wspólnego z tym, czy kierowcą jest Brytyjczyk, czy też osoba innej narodowości. Większego znaczenia nie ma również ilość miesięcy spędzonych na terenie UK, choć należy pamiętać, że ci, którzy mieszkają na Wyspach od kilku lat, aby mogli dalej żyć i legalnie pracować, powinni uzyskać status osoby osiedlonej. Wcześniej, przed brexitem, mówiło się o statusie rezydenta. W tej chwili obcokrajowcy, w tym również Polacy, składają wnioski w ramach systemu osiedleńczego dla obywateli Unii Europejskiej.
Status osoby osiedlonej w UK
O status osoby osiedlonej mogą ubiegać się te osoby, które mieszkają w UK od 5 lat. Status daje możliwość przebywania na terytorium Wielkiej Brytanii bez żadnych ograniczeń. Co więcej, po 12 miesiącach od uzyskaniu statusu osoby osiedlonej, obcokrajowcy mogą składać wnioski o nadanie obywatelstwa brytyjskiego. A co z osobami, które mieszkają w UK krócej niż 5 lat? Tym osobom zostanie nadany tymczasowy status osoby osiedlonej. Obowiązek rejestracji dotyczy wszystkich osób, które nie są obywatelami Wielkiej Brytanii, nawet jeśli dotychczas posługiwały się statusem rezydenta. Tylko złożenie wniosku o status osoby osiedlonej pozwoli na legalny pobyt i pracę na terenie UK po brexicie (po zakończeniu okresu przejściowego). Praca kierowcy w UK dostępna jest zatem dla tych osób, które na czas złożą odpowiedni wniosek.
Praca kierowcy w UK – etat czy własna firma?
Obcokrajowcy, którzy chcą podjąć na terenie Wielkiej Brytanii pracę w charakterze kierowcy, mogą zrobić to na trzy sposoby. Pierwszy z nich to praca na etacie w firmie transportowej – kierowca zostaje pracownikiem takiej firmy i rozlicza się na takich samych zasadach, jak inne zatrudniane w niej osoby. Druga opcja to zatrudnienie poprzez agencję, czyli tzw. „umbrella company”. Wymienione rozwiązania są wygodne pod względem formalnym, ale w praktyce firmy transportowe nie chcą zatrudniać kolejnych pracowników, a sugerują kierowcom założenie własnej działalności.
Dlaczego warto założyć własną działalność?
Prowadzenie własnej działalności jest bardziej opłacalne pod względem finansowym. Nie należy obawiać się, że własna firma przysporzy dodatkowych trudności, że koniczne będzie prowadzenie spraw księgowych i częste rozliczenia z HMRC. Przygotowana przez biuro księgowe oferta dla kierowców została tak skonstruowana, by osoby te nie musiały martwić się o formalności, a mogły skupić na wykonywaniu zawodu kierowcy.