Kredyty konsumenckie cieszą się dużym zainteresowaniem. Konsumenci biorą kredyty zarówno na większe wydatki, takie jak zakup samochodu i remont mieszkania, jak i wydatki mniejsze, związane z organizacją świąt, czy zakupem nowego sprzętu. Niestety wiele umów kredytowych zawiera błędy formalne. W niektórych przypadkach błędy te stanowią podstawę do negocjowania z bankami i wypracowania rozwiązania znanego jako sankcja kredytu darmowego. Co dokładnie oznacza to pojęcie i w jaki sposób konsument może walczyć o swoje prawa?
Czym jest sankcja kredytu darmowego?
Sankcja kredytu darmowego to mechanizm prawny opisany w Ustawie o kredycie konsumenckim. Mechanizm ten pozwala kredytobiorcy na zwrot jedynie pożyczonego kapitału, bez obowiązku spłaty odsetek, prowizji i innych kosztów. Oczywiście pod warunkiem, że umowa kredytowa zawiera błędy formalne. Jeśli kredytodawca naruszył przepisy zapisane w Ustawie o kredycie konsumenckim oraz są na to dowody, a kwota kredytu jest niższa niż 255 500 złotych (lub równowartość tej sumy w inne walucie), szanse na pozytywne rozwiązanie sprawy są bardzo duże.
Sankcja kredytu darmowego jest potężnym narzędziem ochrony interesów konsumentów. W podpisanych przez nich umowach kredytowych nierzadko pojawiają się błędy. Należą do nich m.in. brak pełnej informacji o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania, nieprawidłowo podany harmonogram spłat, czy pominięcie informacji o prawie do odstąpienia od umowy.
Wsparcie prawne kredytobiorców – analiza umowy kredytowej
Aby móc skorzystać z sankcji kredytu darmowego, muszą być spełnione konkretne warunki. Najlepiej jeśli każdy z nich zostanie przeanalizowany przez kancelarię prawną w Łodzi, która na co dzień pomaga kredytobiorcom w negocjacjach z bankami. Pierwszy warunek to taki, że kredyt musi być kredytem konsumenckim. Jego kwota nie może przekraczać 255 550 zł, o czym była już mowa powyżej. Oczywistym jest również, że umowa musi zawierać błędy formalne. Ponadto kredytobiorca musi złożyć pisemne oświadczenie do kredytodawcy o chęci skorzystania z sankcji. Musi to nastąpić ciągu roku od zawarcia umowy.
Sankcje kredytu darmowego w Łodzi – jak działają lokalne kancelarie?
W dużych miastach każdego dnia podpisywanych jest wiele umów kredytowych. Refleksja przychodzi później. Wielu mieszkańców Łodzi z czasem orientuje się, że umowy kredytowe nie są jasne. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie zapisów umowy z kancelarią prawną. Sankcje kredytu darmowego w Łodzi możliwe do uzyskania stają się wówczas, gdy prawnicy po analizie umowy kredytowej znajdą w niej błędy formalne.
Zgłoszenie się do specjalistycznej kancelarii zwiększa szanse na pozytywne rozpatrzenie sprawy. Kancelaria prawna w Łodzi przeanalizuje umowę, wskaże ewentualne błędy i przygotuje odpowiednie dokumenty. Banki często próbują podważyć zasadność żądania kredytobiorcy, ale dobra łódzka kancelaria prawna potrafi udowodnić, że instytucje finansowe rzeczywiście się mylą.