Skanery 3D znalazły zastosowanie w przemyśle ciężkim, metalurgii, branży motoryzacyjnej, czy budownictwie, ale oprócz tego na szeroką skalę wykorzystywane są m.in. w medycynie. Skanery 3D to urządzenia analizujące informacje na temat wyglądu rzeczywistego obiektu i jego otoczenia, idealnie odwzorowujące kształt, pozwalające na pozyskanie precyzyjnego modelu 3D. Co istotne – model ten może być dalej edytowany i przetwarzany. Szybkość i dokładność pomiarów sprawia, że skanowanie 3D z powodzeniem może być wykorzystywane w medycynie.
Skanery 3D w branży medycznej
Profesjonalne skanowanie 3D odbywa się z wykorzystaniem innowacyjnych urządzeń, które sprawdzają się zarówno w trudnych warunkach przemysłowych, jak i w sterylnych laboratoriach. To właśnie dlatego urządzenia te mogą być wykorzystywane w branży medycznej, która wymaga spełniania najwyższych standardów higieny. Istotne jest również to, że usługa profesjonalnego skanowania 3D jest bezpieczna zarówno dla badanego obiektu, jak i jego otoczenia. Skanery 3D nie emitują niebezpiecznego promieniowania, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane nawet do badania ludzkiego ciała.
Faktem jest, że skanery 3D w medycynie nie są niczym nowym, natomiast za innowacyjne można uznać ich kolejne zastosowania. Dzięki skanerom 3D można zaprojektować i idealnie dopasować protezy, można mierzyć i kontrolować znamiona, można przygotować symulację planowanej operacji plastycznej i jej efektów. Skanery 3D umożliwiają skanowanie ludzkiego ciała, a to oznacza, że możliwości wykorzystania tak profesjonalnych urządzeń w medycynie są nieograniczone.
Profesjonalne skanowanie 3D w medycynie
Zaawansowane urządzenia skanujące dostarczają profesjonalnych rozwiązań dla celów medycznych. Skan ludzkiego ciała lub jego fragmentów możemy wykonać szybko, dokładnie i bezpiecznie. A potem wykorzystać w celu dokładnego zbadania i właściwego zdiagnozowania wady postawy, zbadania deformacji kości, kikutów. Skany mogą zostać wykorzystane w celu zaprojektowania protezy, gorsetu, wkładek ortopedycznych, stabilizatorów, pionizatorów itd.
Jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania, skanery bezdotykowe pozwalają na zbadanie tkanek miękkich w naturalnym położeniu i przy zmianach pozycji, co byłoby znacznie utrudnione, a nierzadko wręcz niemożliwe przy użyciu skanerów dotykowych. Zbadanie, jak zachowują się poszczególne tkanki w ruchu jest szczególnie istotne w przypadku chirurgi szczękowo-twarzowej, gdzie każda pomyłka może mieć ogromny wpływ na komfort życia pacjenta.
Dzięki skanerom 3D możliwe jest również zaprojektowanie protezy 3D, która będzie idealnie przylegała do ciała pacjenta, a jej kształt i rozmiar będzie jak najbardziej zbliżony do wygląda naturalnej kończyny. Profesjonalne skanery 3D pozwalają również na stworzenie implantów ucha, nosa, a także idealne odwzorowanie ułożenia zębów pacjenta. Bez zaawansowanych urządzeń metrologicznych wszystko to nie byłoby możliwe. Skanery 3D pozwalają na innowacyjność w branży medycznej.