Szybkie i precyzyjne wymiarowanie obiektów możliwe jest dzięki zaawansowanym urządzeniom metrologicznym, jakimi są skanery 3D. Oczywiście oprócz profesjonalnych skanerów 3D, które wykorzystywane są na szeroką skalę w firmach z branży przemysłowej (metalurgia, motoryzacja, stocznie, energetyka i wiele innych), na rynku dostępne są również skanery mniejsze, mniej precyzyjne, posiadające ograniczoną funkcjonalność. Jeśli jednak proces skanowania ma odbyć się sprawnie, bezbłędnie i pozwolić na idealne odwzorowanie obiektu rzeczywistego na monitorze komputera, zaleca się skorzystanie z profesjonalnych usług skanowania. Dzięki firmom, które świadczą takie usługi, skanowanie 3D stało się dostępne dla każdego.
Skanowanie 3D – zalety i zastosowania
Proces skanowania 3D ma na celu dokładne zbadanie kształtu, wymiarów i struktury obiektu. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod pomiarowych, skaner 3D zbiera dane błyskawicznie, do tego przekształca je do postaci cyfrowej. Oznacza to, że po realizacji procesu skanowania, dysponujemy modelem 3D dokładnie odzwierciedlającym geometrię obiektu istniejącego w rzeczywistości.
Warto dodać, że w przeciwieństwie do innych urządzeń metrologicznych, skanowanie z wykorzystaniem skanera 3D może być realizowane w różnych, nawet trudnych warunkach przemysłowych i pogodowych. Mobilne skanery 3D działają zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Poza tym nadają się do skanowania obiektów o rozmaitej strukturze i wielkości, począwszy od niewielkich znalezisk archeologicznych, poprzez części motoryzacyjne i całe pojazdy, skończywszy na budynkach i zespołach budynków. Ogromną zaletą profesjonalnych skanerów jest również fakt, że ich użytkowanie jest bezpieczne zarówno dla operatora, osób stojących w pobliżu, jak i pacjentów (skanery 3D pozwalają na skanowanie fragmentów ludzkiego ciała).
Skanery 3D świetnie sprawdzają się w branży produkcyjnej, pomocne są zwłaszcza w procesie projektowania nowych urządzeń, a także w procesie kontroli jakości. Bezdotykowa kontrola jakości z wykorzystaniem skanera 3D pozwala na jednoczesne i ciągłe nadzorowanie procesu produkcyjnego dla wszystkich wytwarzanych produktów. Obok tego skanery 3D przydają się podczas opracowywania prototypów, a także w procesie odtwarzania dokumentacji technicznej. Oprócz tego pozwalają na tworzenie kopii obiektów muzealnych, zamienników dla nieprodukowanych już części motoryzacyjnych i makiet dla poszczególnych dzielnic i osiedli. Skanery 3D pozwalają również na przygotowywanie wirtualnych spacerów po muzeach, wnętrzach jaskiń i podziemiach.
Skanowanie 3D na Śląsku – profesjonalne usługi skanowania
Z powyższego wynika, że skanery 3D mogą by wykorzystywane w rozmaitych branżach i na wiele sposobów. Ale nie wszystkie firmy i instytucje mogą sobie pozwolić na zakup własnego skanera, poza tym nie zawsze jest to konieczne. Producenci skanerów oferują nie tylko urządzenia na sprzedaż, ale także profesjonalne usługi skanowania 3D. Przykładowo skanowanie 3D na Śląsku może być realizowane zarówno w siedzibie firmy klienta, w dowolnej wskazanej przez niego lokalizacji, jak i w laboratorium pomiarowym. Szczegóły dotyczące procesu skanowania każdorazowo ustalane są indywidualnie.